Jak znaleźć pracę?

Jak znaleźć pracę?

Nie możesz znaleźć pracy, pojawia się smutek, zwątpienie…

Tytularne pytanie to najczęściej zadawane przez naszych klientów. Nie ważne czy chcesz wiedzieć jak znaleźć pracę po 40-tce, czy bez doświadczenia (świeżo po studiach) – poniższy poradnik jest uniwersalny. Większość z nas znalazła się w podobnej sytuacji:

Wysłałeś(-aś) kilkanaście aplikacji na oferty pracy, na parę z nich Twoja aplikacja spełniała wymagania w 100% i…. co? Nic. Cisza. Telefon milczy. Mijają dni, tydzień, miesiąc, kolejne oferty pracy przechodzą Ci koło nosa.

Na szczęście, zapewne wpisując w wyszukiwarkę hasło „Jak znaleźć pracę”, wszedłeś na naszą stronę, na ten wpis, dzięki któremu poznasz:

 • praktyczne porady dzięki, którym, krok po kroku, będziesz w stanie samodzielnie poprawić swoją aplikację i tym samym zwiększyć swoje szanse w oczach rekrutera
 • co jest najczęstszą przyczyną odrzucenia aplikacji
 • kiedy najlepiej wysyłać aplikację na wybrane stanowisko + 5 zaskakujących statystyk charakterystycznych dla pracy rekrutera
 • prozaiczne błędy rzutujące na całość (zajrzyj także do naszego wpisu: typowe błędy w CV)
 • czym wyróżnić się pośród setek aplikacji, które otrzymuje osoba rekrutująca

A być może jesteś krok dalej? Zostałeś zaproszony na kilka rozmów rekrutacyjnych, wydawało Ci się, że wypadłeś dobrze, że na wszystkie pytania merytoryczne odpowiedziałeś poprawnie, a swoją prezencją i usposobieniem przypieczętowałeś rozmowę – a mimo to, telefon milczy? Zajrzyj do naszego wpisu Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Z naszego doświadczenia wiemy, że przeciętną aplikacją nierzadko zabijasz swoje szanse, aby znaleźć pracę. Przynajmniej tę wymarzoną!

 

ROZDZIAŁY

rozdział 1 wpisu jak znaleźć pracęZANIM WYŚLESZ CV

   a) Błędy, błędy i jeszcze raz błędy
   b) Nieatrakcyjna aplikacja
   c) Referencje
   d) Gdzie znaleźć oferty pracy

rozdział 2 wpisu o poszukiwaniu pracy width=TWOJE CV W RĘKACH REKRUTERA

   a) Jak działają działy HR
   b) Długi proces
   c) Nie zapomnij, gdzie aplikowałeś!
   d) Jak rozmawiać

 

 


ROZDZIAŁ 1

ZANIM WYŚLESZ

Z ręką na sercu zastanów się, jak często zdarza się, że otwierasz folder o nazwie „CV 2015” (a mamy 2016) i wysyłasz ślepo to samo CV, które wysyłasz od roku czy dwóch z przekonaniem, że skoro wtedy je zrobiłeś, to na pewno jest nieskazitelne i bezbłędne. Wiesz mi – prawdopodobnie takie nie jest.

Ciężko zliczyć na palcach dłoni ile razy widzieliśmy w TrueCV CV Copywritera, które miało błędy ortograficzne albo CV za stanowisko z biegłym angielskim było napisane bardzo kiepską angielszczyzną. Aplikując w ten sposób, właściwie sami skazujemy się na porażkę i w gruncie rzeczy tracimy tylko czas. To dobry czas na pierwszą statystykę:

Statystyka nr 1
21% aplikacji jest odrzucanych przez błędy w CV i liście motywacyjnym!
29% aplikacji jest odrzucanych z powodu niewystarczających kwalifikacji.

Bądźmy szczerzy, jeśli ilość aplikacji, które wysyłasz jest spora, na pewno nie raz zdarzyło Ci się wysłać CV lub list motywacyjny w kardynalnym błędem pt. zła nazwa firmy, do której wysyłasz lub złe stanowisko.

Najczęstszymi prozaicznymi błędami w CV są:

 • błędy ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne – nie bądź leniwy, każdy tekst w swoich dokumentach sprawdzaj w Wordzie (podkreśla błędy) albo w narzędziu LanguageTools (dostępny w wielu językach)
 • Curriculum Vitae – piszemy z 2x „r”! 🙂
 • Kompletny nieład i brak wyróżniania najistotniejszych punktów
 • Brak personalizacji (więcej informacji poniżej)
 • Format, który nie nadaje się do druku

Tutaj nie mamy żadnej złotej rady poza tym, żeby każdą aplikację wysyłać Z GŁOWĄ! Przeczytaj zawsze to co wysyłasz, postaw się w roli rekturera, czy zaprosiłbyś siebie na rozmowę widząc tylko i wyłącznie to co wysyłasz? Twoje CV to Twoja wizytówka – jedyne źródło informacji o Tobie jakie ma pracownik HR. Niedbalstwem nie zyskasz sobie jego sympatii!

W czasach, w których pokaźne grono inżynierów i marketerów zastanawia się nad każdym słowem, każdym przyciskiem czy kolorem w komunikacji marketingowej (patrz Apple) nie możesz pozwolić sobie na wysyłanie CV typu (w szczególności, gdy jesteś osobą aplikującą na stanowiska kreatywne):

przykład fatalnego CV

UWAGA. Przerwa na reklamę :). Jeśli nie masz talentu graficznego lub czasu, aby przygotować fajne CV, zgłoś się do nas.

 

Pamiętaj o tym, że prawdopodobnie będziesz rywalizował z wieloma ludźmi, którzy będą mieli zbliżone umiejętności do Twoich. Jeśli chcesz się wybić, czymś wyróżnić – z pewnością atrakcyjne wizualnie CV jest jednym z lepszych sposobów (o drugim sposobie dowiesz się za chwilę).

Mając również na uwadze, że 29% aplikacji jest odrzucanych z powodu niewystarczających kwalifikacji oraz to, że rekruter statystycznie patrzy na Twoje CV ok. 6 sekund (więcej o tej statystyce niżej w artykule), musisz zadbać, aby kluczowe punkty Twojego CV były uwypuklone i szybko rzucały się w oczy, w szczególności te punkty, które interesują pracodawcę w ogłoszeniu. Niestety, mimo że to czasochłonne, powinieneś zadbać, aby każde wysłane przez Ciebie CV było spersonalizowane pod kątem danego ogłoszenia.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem, który da Ci przewagę nad „konkurencją” to referencje od poprzedniego pracodawcy. Niejednokrotnie dzieje się tak, że kilku kandydatów otrzymuję taką samą ilość punktów wg oceny osoby, która analizuje ich aplikacje. Wówczas można powiedzieć, że mamy remis.

Ten jeden dokument, który niewielkim kosztem możesz uzyskać od byłego pracodawcy z naszą pomocą, spowoduje, że wysuniesz się na prowadzenie.

Dlaczego referencje są takie ważne?

Bo zawierają tzw. „czynnik ludzki”. Twoje CV jest jedynie Twoim własnym, subiektywnym zbiorem informacji o Twojej karierze zawodowej i umiejętnościach. Są to zwykle suche dane, podane od myślników – pewnie nie raz się spotkałeś z cechami osobowościowymi jak „odpowiedzialny, umiejący działać pod presją czasu”. Niestety te informacje są praktycznie zawsze pomijane podczas analizy Twojej aplikacji, bo nie są obiektywne.

I tutaj właśnie przychodzą z pomocą referencje – ktoś z firmy, w której pracowałeś, zadał sobie tyle trudu, że napisał parę ciepłych słów o Tobie jako pracowniku. Taka opinia jest bezcenna i daje Ci wielką przewagę.

Jeśli natomiast masz problem ze znalezieniem odpowiednich ofert pracy do swoich kwalifikacji wiedz, że:

Statystyka nr 2
94% działów HR korzysta z mediów społecznościowych do poszukiwania pracowników (źródło)

W dzisiejszych czasach nie można już tylko bazować na ofertach pracy z popularnych portali typu pracuj.pl czy praca.pl. Sporo ofert pracy można znaleźć na portalach typu LinkedIn (nie masz konta? Pomożemy Ci założyć, również w języku angielskim). Na LinkedIn, po jakimś czasie i z odpowiednim doświadczeniem może Cię spotkać miła niespodzianka – pracownicy działu HR i headhunterzy będą sami odzywać się do Ciebie i zapraszać Cię na rozmowy. Wierz mi, to niesamowite uczucie, kiedy nie Ty szukasz, tylko Ciebie szukają! Wg danych z 2012 roku użytkownicy LinkedIn używali wyszukiwarki tego portalu do poszukiwań potencjalnych pracowników 5.7 miliarda razy!

Profil na LinkedIn staje się wówczas Twoim internetowym CV, dlatego bardzo ważne jest bieżące uzupełnianie swoich kwalifikacji i doświadczenia oraz odpowiednie pozycjonowanie pod frazy kluczowe, których mogą używać rekruterzy podczas swoich poszukiwań. Nie zapominajmy również, że LinkedIn jest portalem międzynarodowym, dlatego mogą odzywać się do Ciebie ludzie z innych krajów – zastanów się, w zależności od swoich kwalifikacji – czy nie lepiej mieć profilu LinkedIn w języku angielskim.

Poszukaj również grup tematycznych na Facebooku, gdzie nierzadko pojawiają się bardzo atrakcyjne oferty, których czasem nie znajdziesz na dużych portalach – jest kilka grup dla grafików komputerowych, pracowników marketingu itd.

Więcej na ten temat znajdziesz w naszym wpisie Gdzie szukać pracy


ROZDZIAŁ 2

TWOJE CV W RĘKACH REKRUTERA

Jak już analizę Twojego CV mamy za sobą musisz poznać kilka dość brutalnych statystyk rządzących światem rekrutacji.

Dlaczego?

Bo te statystyki czasem w sposób najbardziej prozaiczny wyjaśnią, dlaczego nie otrzymałeś zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak myślisz, jak długo statystycznie rekruter ogląda Twoje tak pieczołowicie przygotowane CV? 5 minut? A może minutę? Niestety nie…

Statystyka nr 3
Przeciętnie Twoje CV na ekranie osoby sprawdzającej wyświetlone jest przez… 6 sekund!

Czy to oznacza, że optymalizacja i staranność przy opracowaniu Twojego CV jest bez sensu? Wręcz przeciwnie!

Oznacza to jedynie, że musisz zoptymalizować swoje CV, tak aby jak najlepiej wykorzystać to statystyczne 6 sekund. Twoje CV musi być perfekcyjne!

Co zrobić, aby odpowiednie, najważniejsze punkty Twojego CV były zauważone przez rekrutera? Dowiesz się w dalszej części poradnika 🙂

Statystyka nr 4
Wtorek, g. 14 to najlepsza godzina na aplikowanie

Pewnie zastanawiasz się, czy jak wyślesz aplikację o 15 we wtorek to już Twoje szanse przepadną. Oczywiście, że nie. Statystyki jednak mówią (źródło), że o godzinie 11 we wtorek najczęściej rekruterzy publikują oferty pracy, a aplikanci odpowiadają o 14. Oznacza to, że Twoja konkurencja reaguje bardzo szybko!

statystyka - kiedy najczęściej dostaniesz pracę

Bardzo często nasi klienci ślepo zakładają, że coś jest nie tak z ich CV, bo nie ma kontaktu po aplikowaniu na oferty. Rzadko zastanawiają się nad tym, czy aplikacja jest w ogóle otwarta. Szacuje się, że na bardzo popularne stanowiska 50% aplikacji nie jest w ogóle otwarta przez osobę rekrutującą!

Nie wierzysz?

Portal pracuj.pl ma swój system, który powiadamia Cię kiedy ktoś otwarł Twoją aplikację. Sprawdź sobie, jaki procent Twoich aplikacji pozostaje bez otwarcia! Portal co tydzień przesyła również raport. Zaglądaj do niego!

otwarcie-cv

raport otwarcia CV

W marketingu istnieje również uniwersalna zasada, że wtorek rano to najlepszy czas na wysłanie newslettera. Dlaczego akurat wtorek rano?

Dlaczego, że zwykle dla pracowników poniedziałek to „odkopywanie się” ze spraw z weekendu, czytanie emaili, usuwanie spamu, planowanie tygodnia, wracanie do szarej rzeczywistości 🙂

Statystycznie to właśnie wtorek jest również najlepszym dla firm dniem na podjęcie decyzji co do zatrudnienia.

Wnioski? Nie zostawiaj wysyłania aplikacji na piątek, sobotę i niedzielę. Twoja aplikacja może zaplątać się razem ze spamem w koszu, być może będą ważniejsze emaile w skrzynce i Twoja aplikacja W OGÓLE NIE ZOSTANIE OTWARTA.

Im szybciej odpowiesz na aplikację, tym większa szansa, że załapiesz się na „pierwszą falę” (zwykle decydującą) rozmów. Aplikuj na początku tygodnia (poniedziałek wieczorem, wtorek i środę).

Weekend wykorzystaj na doszlifowywanie swojej aplikacji, CV, referencji i listu motywacyjnego.
Możemy Ci w tym pomóc.

Statystyka nr 5
Procesy rekrutacyjne trwają zwykle od 1 do 3 tygodni dłużej niż pierwotnie zakładano.

Pewnie nie raz irytowałeś się, że firma do której aplikowałeś obiecywała dać odpowiedź w ciągu tygodnia, a zrobiła to po 2.

Być może pełen ekscytacji aplikowałeś na idealną dla siebie ofertę oczekując telefonu na drugi dzień, a mija już tydzień 3 i nadal nie ma odpowiedzi.

Tutaj niestety nie ma złotej reguły. Musisz uzbroić się w cierpliwość.

Zdarza się, że rekrutacja do małej firmy trwa kilka dni i dzień po masz telefon z zaproszeniem na rozmowy.
Ale zdarza się też w dużych korporacjach, że czas przewidziany na rekrutację to miesiąc lub nawet dwa i dopóki oferta pracy nie wygaśnie, rekruter nie zaprosi Cię na rozmowę. Uczyni to dopiero, gdy będzie miał komplet informacji.

Czekaj cierpliwie. Znalezienie pracy to proces niekiedy długotrwały, trzeba wykazać się dużym samozaparciem i nie poddawać się. Miej pod ręką, np. w Arkuszu kalkulacyjnym, listę firm, do których aplikowałeś. Nieraz pewnie miałeś telefon od firmy, od której już nie pamiętałeś, że aplikowałeś 🙂 Standard. A pierwsze wrażenie to już wrażenie, które zostawiasz podczas tej właśnie rozmowy, kiedy firma zaprasza Cię na rozmowę!

Zgłoś się do nas, jeśli nie wiesz jak znaleźć pracę (tę wymarzoną oczywiście!)