Gdzie szukać pracy?

Sprawdzone miejsca gdzie możesz szukać pracy

Gdzie szukać pracy? Praca zdalna, praca za granicą, po 40-tce, praca w internecie


Rozdziały

  1. Gdzie szukać pracy – słowem wstępu
  2. Gdzie szukać pracy w internecie
  3. Gdzie szukać pracy zdalnej
  4. Gdzie szukać pracy po 40 (czy po 50 i wyżej)
  5. Gdzie szukać pracy za granicą

1. Gdzie szukać pracy – słowem wstępu

Zapewne nieraz spotkałeś się z informacją, że bezrobocie spada, że praca, przynajmniej w dużych miastach, czeka na człowieka. Nasi klienci jednak bardzo często skarżą się, że pomimo tej powszechnej opinii, mają ze znalezieniem pracy problem. Oczywiście może to wynikać z faktu, że pożądane przez Ciebie stanowisko jest bardzo rzadkie i pasujące oferty faktycznie pojawiają się rzadko, a na „złoty strzał” trzeba czekać kilka miesięcy.

W przeważającej części przypadków problemem jest jednak niewystarczająco wnikliwe i szczegółowe poszukiwania. Zacznijmy od tego, że nie powinny one ograniczać się do cotygodniowego odwiedzenia portalu praca.pl czy pracuj.pl. Fakt, są to najpopularniejsze portale i ogłoszeń jest tam naprawdę dużo, ale miej też na uwadze, że emisja takiego ogłoszenia jest droga i nieopłacalna dla firmy względem innych, niekiedy bardziej skutecznych metod poszukiwań.

Świat idzie do przodu, działy HR razem z nim – praca rekrutera nie ogranicza się już tylko do wrzucenia gotowca ogłoszenia na 2 portale i odbierania zgłoszeń. Kadrowcy coraz częściej są bardziej pro-aktywni w poszukiwaniach – albo zatrudniają małe agencje, które wyspecjalizowały się w określonych typach rekrutacji, np. programistów albo sami poszukują, na LinkedIn, GoldenLine czy nawet na Facebooku.

Skoro zatem oni wychodzą poza niegdyś najbardziej popularne metody poszukiwań pracowników, Ty musisz wyjść poza najbardziej popularne metody poszukiwań pracy. Nie oznacza to, że masz zerwać z tymi metodami, ale musisz spróbować nowych. Wierz mi, otworzą się przed Tobą nowe możliwości, o których nie wiedziałeś, nowe miejsca gdzie szukać pracy.


2. Gdzie szukać pracy w internecie

Google - miejsce do poszukiwań pracy

a) Google

Pomyślisz sobie „oczywista oczywistość”. Przecież jak wpiszesz w Google poszukiwane stanowisko pracy to najprawdopodobniej pierwsze kilka wyników to będą wyżej wspomniane portale praca.pl i pracuj.pl. Jeśli już przeszukałeś te portale i chcesz szukać dalej – pokażę Ci pewne triki, dzięki którym będziesz mógł wyjść poza typowe portale.

  • Wykluczenie portali, których nie chcesz w wynikach – powiedzmy, że nie chcesz widzieć w wynikach portalu pracuj.pl, do poszukiwanej frazy (zapewne Twojego wypatrzonego stanowiska), np. „Specjalista ds. marketingu” musisz dopisać „-site:pracuj.pl„, gdzie minus oznacza wykluczenie tego portalu. Zatem, jeśli szukasz pracy jako marketingowiec i sprawdziłeś już portale powiedzmy: pracuj.pl i praca.pl, wpiszesz: „specjalista ds marketingu -site:pracuj.pl -site:praca.pl„. Unikaj wpisywania nazwy stanowiska w cudzysłowie – ogranicza wyniki wyszukiwania tylko i wyłącznie do tej kombinacji słów i w tej kolejności
  • Wyżej wymienionym sposobem możesz również wykluczać konkretne słowa z zapytania, np. nie chcesz pracować dla firmy ABC i XYZ, wpisujesz „specjalista ds marketingu -ABC -XYZ
  • Alternatywna nazwa stanowiska – czasem specjalistę ds marketingu nazywają specjalistą ds e-marketingu czy emarketingu, a może nawet digital marketingu. Pamiętaj zatem, aby wykonać kilka wyszukań w Google uwzględniając kilka synonimów nazw Twojego stanowiska. Możesz też wykorzystać operator OR (pisane dużymi), rozdzielając nim te nazwy.
  • „Szukaj tylko na określonym portalu” – jeśli nie odpowiada Ci wyszukiwarka wewnętrzna na jakimś portalu, możesz skorzystać z Google’a, aby ten odnalazł dla Ciebie poszukiwaną frazę tylko wewnątrz danej strony. Uzyskasz ten efekt używając operatora „site:”, np. „site:pracuj.pl programista Warszawa
  • Jeśli zależy Ci pracować w konkretnym mieście warto do zapytania dodać je pomiędzy cudzysłowami, wówczas masz pewność, że wyniki będą brały pod uwagę tylko te strony, których treść zawiera to słowo, np.  dla Warszawy: „specjalista ds marketingu „Warszawa”

b) LinkedIn

Jeśli nie masz jeszcze konta na LinkedIn, a Twoje umiejętności i doświadczenie obracają się wokół szeroko pojętej branży IT, grafiki czy marketingu (choć właściwie obecnie można zaliczyć już wszystkie stanowiska specjalistyczne, w których wykorzystuje się komputer) to wiedz, że omija Cię całkiem sporo. I nawet nie mówię tutaj o tym, że jest to miejsce, gdzie możesz szukać pracy – jest to miejsce gdzie praca będzie szukać Ciebie.

LinkedIn to taki zawodowy Facebook, miejsce gdzie ludzie pracy wymieniają się ciekawostkami ze świata biznesu, chwalą osiągnięciami, szukają pracy i pracowników. Nie może Cię tam zabraknąć!

Miłe uczucie, kiedy po analizie Twojego profilu osoba z działu HR piszę do Ciebie z propozycją pracy jest na wyciągnięcie ręki. Tutaj można powołać się na zdanie ze wstępu – bezrobocie maleje, brakuje specjalistów – rekruterzy muszą sami szukać pracowników i wychodzić z inicjatywą, może właśnie odezwą się do Ciebie i dalsza lektura wpisu „Gdzie szukać pracy” będzie zbyteczna :)?

Pst… Odezwij się do nas, jeśli chcesz mieć profesjonalny profil LinkedIn, również w języku angielskim (czy innym), również GoldenLine, o którym wspomnę niżej.

c) GoldenLine

Polski, młodszy i mniejszy brat LinkedIn. Co prawda pozostaje nieco w cienku LinkedIn i może trudniej tam znaleźć pracę to jednak nie kosztuje to wiele pracy, aby mieć tam konto.

d) OLX, Gumtree

Wiem co pomyślisz. Darmowy portal ogłoszeniowy, nikt poważny tam nie będzie się ogłaszał. Jest to nie do końca prawda. Oczywiście trzeba być ostrożnym, jednak jeśli np. marzy Ci się praca w start-upie, który nie ma jeszcze wielkiego budżetu na rekrutację, to tam właśnie może taka firma się ogłaszać. Jest to również dobre miejsce dla nietypowych ogłoszeń o pracy dorywczej czy w niepełnym wymiarze czasu. Podobnie jest z portalem Gumtree.

e) Facebook

Każdy ma konto, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że i na Facebooku można znaleźć pracę. Poszukaj grup Facebook’owych odpowiadających Twoim kompetencjom. Zajmujesz się marketingiem w internecie? Jest np. grupa „Praca- kariera w ecommerce”, która ma ponad 1,5 tysiąca użytkowników. Grafik komputerowy? Zajrzyj do grupy „PRACA DLA GRAFIKOW KOMPUTEROWYCH” – bagatela 27 000 userów!

Nie zapomnij także o grupach z ofertami pracy w danym mieście, powiedzmy „Praca Gdańsk”. Często pojawiają się ciekawe oferty pracy fizycznej, dorywczej, zdalnej czy dla osób z niepełnosprawnością.

f) Inne, ciekawe portale i agregatory ogłoszeń:

praca.money.plpraca.gratka.plgazetapraca.plpl.indeed.com, poloniusz.pl (praca za granicą), careerjet.pljobexpress.pl, monsterpolska.pljooble.orgrandstad.plgowork.pl/praca


3. Gdzie szukać pracy zdalnej

Gdzie szukać pracy zdalnej?

Jeśli jesteś zdolnym freelancerem i nie chcesz się związywać z jedną, konkretną firmą, powinieneś pomyśleć o założeniu kont na portalach do ogłoszeń pracy zdalnej takich jak: Upwork.com (dawniej znane jako oDesk), Fiverrfreelancer.comwww.gun.io (szczególnie dla deweloperów). Polskim odpowiednikiem tych portali jest oferia.pl. Bądź jednak ostrożny umawiając się na zlecenie, nigdy nie rób tego na „umowę ustną” – zawsze miej wszystko na papierze.

Jeśli szukasz pracy zdalnej, ale w jednej firmie (a nie jako freelancer dla wielu), odwiedź zagraniczne portale: remoteok.ioauthenticjobs.comjobspresso.cojobscribe.comweworkremotely.comremote.co.

Taka forma zatrudnienia jest coraz bardziej popularna, szczególnie wśród specjalistów branży IT (programistów), grafików itp. Do zalet można zwykle dodać wysokie zarobki (wyższe aniżeli w firmie polskiej), możliwość wyjazdu zagranicznego i zmiany miejsca zamieszkania bez porzucania obowiązków. Marzy Ci się wyjazd do egzotyki? Weź laptopa, załatw sobie przyzwoity internet i możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie!


4. Gdzie szukać pracy po 40 (czy po 50 i wyżej)

Pędzący postęp technologiczny i zmiany w rzeczywistości zatrudnienia nieuchronnie zepchnęły wielu 40-sto i 50-cio latków na margines rynku pracy. Nieraz słyszymy przykrą historię osoby z olbrzymim doświadczeniem i imponującym wykształceniem pracujących w trudnych warunkach na halach produkcyjnych czy też niepracujących w ogóle, ponieważ nie ma dla nich pracy.

Nie należy się jednak poddawać i trzeba pewne uniwersalne zasady spełniać – mieć aktualne, profesjonalne CV (idące z duchem czasu), najlepiej ogólne obycie z technologiami (tzn. obsługą komputera i internetu).

Nie daj wmówić sobie, że 40-kilka lat, czy nawet 50-kilka to jesień życia i jesteś skazany na ledwie wiązanie końca z końcem do emerytury. Bądź aktywny na rynku pracy, wysyłaj nadal CV-ki na interesujące Cię stanowiska – nigdy nie wiesz czy dana firma akurat nie poszukuje osoby z większym doświadczeniem i dużym zdeterminowaniem.

Śledź Facebooka – grupy tematyczne (wspominałem wyżej, np. „Praca Poznań”) to często kopalnia ciekawych ofert pracy dorywczych czy dla ludzi z mniejszym wykształceniem, nie zawsze praca w ochronie wiąże się z skrajnie niskimi zarobkami i ciężką harówką – wybieraj mądrze, konkurencja na rynku pracy jest spora, przepisy o minimalnych zarobkach powoli zabijają (na szczęście) nieuczciwe agencje i biura pośrednictwa pracy oferujące głodowe zarobki przy olbrzymim obciążeniu godzinowym.

Dokształcaj się. Może masz talent artystyczny, chcesz nauczyć się Photoshopa? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś stał się freelancerem i zajrzał na portale z punktu wyżej!

Ogłaszaj się. Masz smykałkę do pielęgnowania ogrodu? Możesz się opiekować dziećmi albo zwierzętami? Baby-sitter czy nawet animial-sitter to coraz bardziej popularne i poszukiwane zawody. Rozglądaj się za pracą na portalach typu oferia.pl, olx.pl czy niania.pl. Wierz mi, ludzie potrzebujący jakiejś formy pomocy czy to w domu (malowanie, sprzątanie) czy z opieką nad dzieckiem czy osobą starszą, wolą nierzadko uczciwego i pracowitego seniora niż młodego, niedoświadczonego z wybujałymi wymaganiami finansowymi.


5. Gdzie szukać pracy za granicą

Gdzie szukać pracy za granicą?

Przede wszystkim może należy napisać gdzie NIE szukać pracy za granicą. Wszelkie niepewne, szemrane agencje pośrednictwa czy fake’owe profile na Facebooku od razu powinny nam zapalić przysłowiową lampkę ostrzegawczą. Nigdy nie podawaj nikomu swoich osobistych, szczegółowych danych z dowodu czy innego dokumentu tożsamości, bo możesz stać się ofiarą kradzieży tożsamości. Niestety takie są czasy, że trzeba mieć ograniczone zaufanie i czujność.

Z pomocą powinien przyjść portal Unii Europejskiej dzięki, któremu odnajdziesz nie tylko godne zaufania, zweryfikowane oferty pracy, ale również stworzysz swoje Europejskie CV.

Polskie agencje pośrednictwa i instytucje możesz sprawdzić w bazie STOR.

Klucz do sukcesu to CV napisane w języku firmy, która szuka pracownika. Uniwersalnym językiem jest angielski, więc podstawą jest posiadanie aplikacji w tym własnie języku, będzie ona również bazą do ewentualnych tłumaczeń na języki bardziej egzotyczne. Możemy Ci w tym pomóc, klik >>>

A gdzie szukać pracy za granicą? Jeśli jesteś specjalistą IT, grafikiem, marketingowcem odsyłam do punktu 2a) i 2b) oraz 3). LinkedIn to portal międzynarodowy, więc na pewno profil tam jest konieczny. Podobnie z portalami pracy zdalnej i freelancerskimi.


Słowem zakończenia

Kluczem do sukcesu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Gdzie szukać pracy” jest sam fakt, że jej szukasz i nie przestawaj, nie poddawaj się, nawet jeśli ten proces trwa o wiele dłużej niż zakładałeś/aś. Może praca czeka na Ciebie tuż za rogiem?