CV Informatyka / Programisty

CV Informatyk

Informatyk i jego CV

Jeśli jesteś programistą, testerem, administratorem czy innym specjalistą z dziedziny IT i zastanawiasz się jak powinno wyglądać profesjonalne CV na stanowisku „informatyk” (i tym podobne) to dobrze trafiłeś/trafiłaś. Postaram się w tym poście zawrzeć 10+ istotnych porad, dzięki którym stworzysz atrakcyjne, profesjonalne i przede wszystkim skuteczne Curriculum Vitae.

Dowiesz się m.in.:

  • czego unikać w CV
  • co jest istotne w CV informatyka bardziej niż w innych zawodach
  • jak się wyróżnić

Branża IT w Polsce i właściwie na całym świecie rządzi się swoimi prawami. Powszechną sytuacją w tej branży jest to, że to firmy szukają Ciebie, a nie Ty szukasz pracy. Zwykle programista, tester czy administrator mogą przebierać w ofertach pracy, z którymi rekruterzy sami zgłaszają się do nich. Jeśli masz konto na LinkedIn to zapewne wiesz o czym mówię (a raczej piszę ;)).

Z tego jednak względu przypuszczam, że chcesz znaleźć pracę u liderów w branży, w prężnych firmach, w których dostaniesz zadowalające Cię zarobki, a na dokładkę będą ciekawe benefity w postaci opieki medycznej, ubezpieczenia czy dodatkowe atrakcje w biurze. Chcesz odsiać mało interesujące firmy, w których nie będziesz się rozwijał, a atmosfera nie będzie sprzyjała Twojemu samopoczuciu.

Nie Ty jeden jednak idziesz tym tokiem myślenia i aplikujesz do tych najlepszych. Aby się wybić ponad coraz liczniejszą rzeszę utalentowanych i doświadczonych informatyków, którzy aplikują na to samo stanowisko musisz czymś się wyróżnić. Najlepiej zaraz na pierwszym etapie. A przeważnie co jest jedynym źródłem wiedzy rekrutera na Twój temat na pierwszym etapie? Tak, to właśnie CV.


CV informatyka – w czym problem?

Ludzie pracujący w szeroko pojętej branży IT często napotykają duże trudności w stworzeniu przejrzystego i atrakcyjnego CV. Nie popadaj jednak we frustrację z tego powodu.

Projekty, które prowadzisz, czy techniczny język jakim się posługujesz, jest również sporym wyzwaniem dla rekruterów, którzy rzadko przecież posiadają jakiekolwiek wykształcenie w kierunku informatyczny.

Pamiętaj o tym pisząc swoje CV. Zwracaj szczególną uwagę na podkreślenie umiejętności miękkich jak praca w zespole, odporność na stres czy motywacja do rozwoju. 

Istotne zatem jest, aby zbudować CV będące odpowiedzią na konkretną ofertę pracy. Nie powielaj ciągle tej samej aplikacji na wiele stanowisk i firm. Nie da się zrobić CV uniwersalnego, zawsze masz szansę dodatkowo zapunktować podkreślając te zalety, które akurat są konkretnie pożądane.


CV informatyka – czego unikać?

Przede wszystkim uniwersalna porada – unikaj „gotowców”, czyli darmowych, publicznie dostępnych szablonów CV. Pamiętaj, że ten sam szablon mogło pobrać 50% kandydatów na Twoje stanowisko. Postaw się w miejscu rekrutera, który otwiera różne wersje tego samego CV. Od razu duży minus na start, minus, którego można łatwo uniknąć.

Rada: jeśli nie chcesz tworzyć swojego własnego CV albo płacić komuś za jego stworzenie, korzystaj z trudniej dostępnych portali z takimi szablonami, np. tymi zagranicznymi. Dużą dawkę fajnych szablonów można znaleźć na behance.net.

Możesz także skorzystać z naszej oferty tworzenia CV szytych na miarę. Klik >>>


CV informatyka – personalizuj

Im więcej referencji w Twoim CV do konkretnej oferty tym lepiej. Sprawisz wrażenie, że poświęciłeś trochę swojego czasu i nie wysyłasz „masówki” do wielu, tylko przykładasz uwagę do każdego ogłoszenia osobno. Punkt dla Ciebie. (Zajrzyj: Referencje dla pracownika)

CV Informatyk


CV informatyka – uwypuklenie istotnych rzeczy

Jak już wspomniałem wyżej, bariera technologiczna bywa często dla rekrutera nie do przeskoczenia (i trudno się dziwić). Oszczędź w CV specjalistycznego, technicznego języka. W zależności od tego na jakie stanowisko aplikujesz podkreśl np. z jakimi technologiami miałeś do czynienia w swojej karierze, jakimi systemami czy sieciami administrowałeś. Zrób to od razu u góry, możesz wykorzystać tzw. tagline…

Tagline:
Niewielu kandydatów korzysta z chwytów marketingu. Mając na uwadze fakt, że CV jest w pewnym sensie ofertą handlową, a najlepsze produkty zawierają np. hasła reklamowe, dlaczego więc nie spróbować umieścić tam haseł „reklamowych”? Kilka przykładów:
„Doświadczony programista C#”
„10 lat doświadczenie w rozwoju Aplikacji Oracle”
„Grafik | Projektant stron | Team leader”
„Konsultant ERP | Inżynier systemowy CISCO”

> Tagline warto umieścić zaraz obok danych osobowych, często się spotyka tuż pod imieniem i nazwiskiem lub niedaleko zdjęcia.

Jeśli posiadasz swoje portfolio np. aplikacji webowych, które napisałeś, warto zawrzeć je na własnej stronie internetowej (Ty będziesz wiedział najlepiej jak w prosty sposób takową stworzyć). Programiści często udostępniają również swoje GitHuby.

> Podsumowanie:
Dobrą praktyką, opcjonalnie alternatywą dla tagline jest podsumowanie. To krótki tekst pisany w pierwszej lub trzeciej osobie, który w 2-3 zdaniach opisze Twoje umiejętności i kwalifikacje. Wrzuć go na samej górze sekcji z wykształceniem i doświadczenie, tak, aby rzucał się w oczy. Na pierwszym etapie, pierwszym „odsiewie” aplikacji osoba z prowadząca rekrutację może jedynie „rzucać okiem” na nadesłane CV-ki. Dobrze jest, więc mieć takie podsumowanie dzięki któremu rektuter w 15s. będzie wiedział o Tobie wszystkie kluczowe rzeczy.

> Profil zawodowy:
Sekcja, w której umieszczasz najważniejsze z punktu widzenia danego ogłoszenia, doświadczenia zawodowe, specjalistyczne umiejętności, plany rozwoju zawodowego. Opis powinien być skuteczny, napisany w trzeciej osobie, oparty na języku korzyści, czyli mówić o tym co potencjalny pracodawca może uznać za wartość dla swojego przedsiębiorstwa.

> Kluczowe kompetencje:
Niezależnie od branży, skuteczne CV informatyka powinno zawierać widoczną strefę, gdzie kandydat podkreśla kluczowe dla stanowiska, kompetencje twarde i miękkie. Jest to nic innego, jak odpowiedź na zamieszczone w ogłoszeniu wymagania. Rekruter, w czasie 20-30 sekund w którym przegląda Twoje CV (a nie oszukujmy się, więcej czasu nie spędza, możesz o tym poczytać tutaj), musi zdecydować, czy Ty te wymagania spełniasz, czy też nie. Masz zatem doskonałą okazję sprzedać w tak krótkim czasie swoje umiejętności.

  • Kluczowe kompetencje mogą mieć formę listy punktowanej. Np. dla stanowiska Konsultant ERP:
  • Moduły SAP SD, MM, PP, HR: wdrożenia, konfiguracje, testy, rollout
  • Doświadczenie we wdrażaniu użytkownika ostatecznego
  • Budowanie skutecznych zespołów projektowych
  • Wysoki poziom umiejętności analitycznych
  • Kompetencje do organizowania i zarządzania pracą podległego zespołu
  • Biegła znajomość języka angielskiego

> Doświadczenie zawodowe:
Kolejną pozycją w Twoim CV będzie przebieg dotychczasowej kariery – oczywiście zachowany w porządku achronologicznym, czyli ostatnia praca „na górze”. Skup swoją uwagę przede wszystkim na stanowiskach, zbliżonych do tego na, które aplikujesz. Przy każdej z tych firm napisz 2-3 zdania o profilu jej działalności, organizacji pracy itp. Następnie przygotuj listę rzeczy, którymi chcesz się pochwalić. Niech to będą zrealizowane projekty, rozwiązane problemy, wdrożenie pomysłów, optymalizacja kosztów, wypracowane zyski. Rekruter szuka w CV potwierdzenia technicznych i nietechnicznych kompetencji, czyli m.in. umiejętności pracy w grupie, rozwiązywania problemów, wypracowywania zysków, wykorzystywania wiedzy specjalistycznej.

Dla przykładu:
Firma X, Gdynia
Koordynator zespołu wdrażającego system Comarch ERP w sklepie internetowym
Przeprowadzenie cyklu szkoleń prezentacji technologii, indywidualne szkolenia i wdrożenia kadry

> Edukacja, kursy, szkolenia:
W branży IT niezwykle ważne jest wykształcenie techniczne – to potwierdzenie Twoich kompetencji i utwierdzenie w przekonaniu, że jesteś informatykiem z krwi i kości, a nie człowiekiem, który parę razy stworzył znajomym stronę na WordPressie… Uporządkuj informacje w porządku achronologicznym – ukończone szkoły, wraz z informacją o kierunku. Możesz osobno zawrzeć listę szkoleń i kursów, które ukończyłeś (warto dodać daty i organizatora). Może zdarzyć się, że takich dodatkowych kursów masz w swojej karierze wiele – wówczas postaraj się ograniczyć się w CV do tych, do których myślisz, że rekruter na dane stanowisko przyłoży największą wartość.

> Umiejętności:
Element CV dodatkowe, czasem niezwiązane z zawodem umiejętności, czy kwalifikacje. Mogą tu się znaleźć języki obce – pamiętaj jednak, żeby zawierać tylko te języki, którymi faktycznie choć trochę potrafisz porozumiewać – nie ma sensu dodawać języka, którego uczyłeś się 10 lat temu w gimnazjum i już i tak nic nie pamiętasz. To miejsce również na wzmiankę o prawie jazdy.

> Zainteresowania:
Jeśli masz pisać jakieś błahe zainteresowania w stylu „piłka nożna” czy „książka” to lepiej ten element w ogóle pominąć. Wypisz swoje zainteresowania, jeżeli naprawdę są wyjątkowe, wzbudzają zainteresowanie, podziw, a także co jest bardzo ważne, potwierdzają pewne Twoje cechy osobowości. Często jakieś bardzo pasjonujące hobby będzie źródłem ciekawej rozmowy z osobą rekrutującą  czy nawet przyszłym pracodawcą.

> Klauzula:

Nie zapomnij zawrzeć klauzuli o ochronie danych osobowych. Bez tego nierzadko firma nie może nawet wydrukować Twoich danych czy w jakiejkolwiek formie ich przetworzyć. Tym samym Twój email może wylądować w koszu.

Klauzula:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).


Na koniec słów kilka

Pod wieloma względami informatyk w CV powinien mieć te same rzeczy, co każdy inny specjalista. O istotnych punktach i statystykach ze świata rekrutacji  dowiesz się z naszego wpisu „Jak znaleźć pracę„. Twoje CV musi być nieskazitelne, bezbłędne, czytelne i profesjonalne. Jesteś wykształconym specjalistą w jednej z bardziej prestiżowych branż. Twoje CV musi to odzwierciedlać 🙂